USS Noa
DD 841 (Gearing class)


USS Noa DD 841
Photo courtesy CDR Robert E. Karas, USN


Builder:        Bath Iron Works, Bath ME 
Laid Down:      March 26, 1945
Launched:       July 30, 1945
Commissioned:   November 2, 1945
Decommissioned: October 31, 1973
Fate:           Loaned to Spain; sold 5/17/78;
                Stricken and scraped in 1991

We are seeking information on the USS Noa and her crews. Files and photos may be E-mailed to us and we will incorporate them into these pages.


The E-mail:

Mark:

CDR William H. Peerenboom was CO of the Noa during this cruise. I don't know the date he assumed command but he was relieved of command on Sept. 28, 1973 by LCR Raymond A. Helbig. CDR Peerenboom was absolutely the best CO I served under in my 10 years in the Navy and I hope you can add him to the list of CO's.

The sailor in the foreground of the color picture is me taken pulling into Diego Suarez, Malagasy Republic in 1971.

If I can be of further assistance about the Noa during the period of May 1971 to October 1973 please let me know.

Sincerely,

Marshall Whitaker


      02 NOVEMBER 1945  - 31 OCTOBER 1973


02 NOV 45  -  11 SEP 47   CDR. R. L. NOLAN, JR.  (FIRST CO)
12 SEP 47  -  08 APR 48   CDR. R. L. TAYLOR
09 APR 48  -  09 AUG 49   CDR. J. S. FLETCHER
10 AUG 49  -  03 AUG 50   CDR. R. H. BUCKLEY
04 AUG 50  -  23 FEB 51   CDR. M. T. MUNGER
24 FEB 51  -  04 MAR 51   CDR. W. R. BARNES
05 MAR 51  -  23 MAR 52   CDR. G. H. ROOD
24 MAR 52  -  18 AUG 53   CDR. W. H. AYER
19 AUG 53  -  06 OCT 55   CDR. R. B. TERRILL
07 OCT 55  -  27 DEC 57   CDR. M. H. DRY
27 DEC 57  -  01 MAR 60   CDR. D. W. ABERCROMBIE
02 MAR 60  -  07 JUN 60   CDR. R. W. BELT
08 JUN 60  -  23 MAR 61   CDR. L. E. TRAYNOR
24 MAR 61  -  16 OCT 62   CDR. J. D. EXUM
17 OCT 62  -  30 DEC 63   CDR. F. G. SCHETTINO
30 DEC 63  -  20 FEB 65   CDR. H. B. GIBBS
21 FEB 65  -  31 OCT 66   CDR. W. W. DOESCHER
31 OCT 66  -  18 JUL 68   CDR. J. E. EDMUNDSON
18 JUL 68  -  18 JUL 69   CDR. H. D. MANN, JR.
18 JUL 69  -  26 AUG 69   CAPT. J. KERN
27 AUG 69  -  5 June 71   CDR H. L. Hunt 
5 JUN 71   -  27 FEB 73   CDR J. L. Marriott
28 Feb 73  -  31 OCT 73   LCDR. R. A. HELBIG (LAST CO)

Contributed by: Marshall Whitaker


DD 841 -
- DD 841
Destroyers OnLine
These pages do not represent any organization.
Web authoring services provided by Destroyers Online as a public service.
Copyright 1996 - 2005 Destroyers OnLine.